Wiosenny detoks, czyli dieta oczyszczająca organizm po zimie

Po ciężkich, zimowych miesiącach często potrzebujemy porządków nie tylko w mieszkaniu i w szafie, ale także w naszych ciałach. Przeprowadzając wiosenną kurację oczyszczającą, pozbędziemy się toksyn, poprawimy przemianę materii i poprawimy wygląd skóry.

Po pierwsze oczyszczanie

Podstawą wiosennej diety oczyszczającej jest woda. Musimy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia naszego organizmu. Minimalną dobową dawką wody jest 2 litry czyli osiem szklanek czystej wody. Woda nie tylko nawadnia, ale wypłukuje toksyny, poprawia funkcjonowanie układu krążenia i nerek. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóra staje się promienna i odzyskuje jędrność.

Dzień warto zacząć od szklanki ciepłej wody z cytryną. Taki ciepły napój rozgrzeje i doda energii na cały dzień a zawarta w nim witamina C przyspieszy metabolizm i poprawi działanie układu odpornościowego.

Można też zaczynać dzień mieszanką wody i naturalnego octu jabłkowego. Taka mieszanka doda nam energii i poprawi przemianę materii.

Do diety w trakcie detoksu można też włączyć świeżo wyciskane w domu soli warzywno –owocowe, które dostarczą nam niezbędnych witamin i mikroelementów. Nie ulegajmy pokusie picia gotowych soków ze sklepu, gdyż są wysoko przetworzone i zawierają w sobie cukier, przez co nie nadają się na detox. Wyjątkiem są jednodniowe soczki z lodówki. Podczas oczyszczania warto zrezygnować z kawy i czarnej herbaty na rzecz naparów z ziół i zielonej herbaty.

Podczas wiosennego detoksu musimy zweryfikować swoją dietę. Ograniczmy zimowe ciężkostrawne, tłuste potrawy oraz wykluczmy całkowicie z diety słodycze, fast foody i alkohol. Wykluczmy całkowicie biały cukier oraz sztuczne słodziki. Ograniczmy ilość soli. Zastąpmy je pełnoziarnistymi produktami zbożowymi, kaszą i dużą ilością warzyw.

Nowa energia

Podczas wiosennego detoksu powinniśmy kupić się nie tylko na oczyszczaniu organizmu z toksyn, ale także na dostarczaniu sobie możliwie największej ilości witamin i mikroelementów. Dzięki takiej witaminowej kuracji poczujemy napływ nowej energii i poczujemy, jak wstępują w nas nowe siły witalne.

Przede wszystkim należy jeść dużo warzyw. Możemy je spożywać w surowej formie jako sałatki i surówki, ale można też przygotowywać z nich pożywne, energetyczne zupy. Im więcej jemy warzyw, tym lepiej dla nas. Dzięki małej zawartości kalorii, możemy jeść je niemal bez ograniczeń.

Do warzyw należy dodać niewielką ilość zdrowego tłuszczu. Jest to koniecznie, ponieważ część witamin rozpuszcza się wyłącznie w tłuszczach. Tak więc polewajmy nasze surówki i sałatki niewielka ilością dobrej jakości roślinnego oleju – na przykład lnianego lub oliwy z oliwek. Można też jeść warzywa z dodatkiem bogatych w tłuszcze nasion i orzechów. Dzięki temu wykorzystamy wszystkie dobroczynne substancje ze swojego talerza.

Wiosną , wszystko budzi się do życia, więc powinniśmy to wykorzystać. Właśnie teraz najlepiej włączyć do diety różnego rodzaju kiełki i młode rośliny takie jak szczypiorek i rzeżucha. Aby wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn, należy jeść jak najwięcej zielonych warzyw. Szczególnie wskazane są brokuły i szpinak. Dodatkowo zielone warzywa odkwaszają organizm i w dłuższej perspektywie zmniejszają apetyt na słodycze. W celu odkwaszenia, warto także jeść kaszę jaglaną. To naturalny środek zasadotwórczy i ściągający. Przy tym kasza jaglana jest naturalnie bezglutenowa.

Podczas detoksu nie smażmy i nie pieczmy jedzenia. Wybierajmy surowe produkty oraz lekkostrawne, gotowane potrawy. Warto w tym czasie zrezygnować z tłustego mięsa i wędlin na rzecz chudego mięsa drobiowego, z królika i innych chudych odmian.

Sprawdź także: Dr Winczakiewicz