badanie-biodra

Ortopedyczna rewolucja – endoproteza

Śmiało można rzec, iż zastosowanie endoprotez było swoistą rewolucją, nie tylko ortopedyczną, ale przede wszystkim – medyczną. W dzisiejszym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest endoproteza i jak ogromną rolę odgrywa ona we współczesnej ortopedii.

Definicja endoprotezy.

Endoproteza jest elementem wykonanym z biomateriałów. Aby skuteczniej zrozumieć definicję endoprotezy warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – czym jest biomateriał. Inaczej jest on zwany materiałem medycznym ze względu na zastosowanie. Innymi słowy jest to materiał z którego można produkować urządzenia i elementy mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu. Fundamentem biomateriału jest tzw. biozgodność. To brak toksyn oraz minimalny poziom oddziaływania na system immunologiczny. Wracając jednak do definicji endoprotezy – jest ona wszczepiana do organizmu w postaci implantu. Jej celem jest zastąpienie lub wspomożenie utraconego narządu, ściślej – funkcji jaką spełniał. Sam termin, choć ma znaczenie ogólne, to przyjęło się, iż najczęściej określa się nim staw biodrowy oraz kolanowy.

Endoprotezy stawu biodrowego.

Endoprotezy stawu biodrowego zostały podzielone ze względu na sposób mocowania oraz komponenty użyte podczas wszczepienia – przeczytaj więcej o endoprotezie biodra i zabiegu. Pierwszą kategorię stanowią endoprotezy całkowite – tu zmianie ulega panewka wespół z głową kości udowej. Druga kategoria to endoprotezy częściowe, w ich przypadku mówimy o całkowitym usunięciu głowa kości udowej – reszta elementów pozostaje bez zmian. Istotną część stanowi grupa cementowa. Nazwa ta wywodzi się właśnie ze sposobu mocowania, które odbywa się przy użyciu specjalistycznego cementu. Budowa endoprotezy składa się z następujących elementów – polietylowa panewka, metalowy trzpień oraz metalowa lub ceramiczna głowa. Oczywiście stosuje się także coraz bardziej popularne endoprotezy bezcementowe. Czym się różnią w budowie? W tym przypadku główka, a także panewka zostały wytworzone z metalu i wkładki polietylowej. Pozostałe kategorie są mniej popularne, a są nimi endoprotezy – związane, niezwiązane oraz hybrydowe.

Przyczyny wszczepień endoprotez.

Główną przyczyną wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest choroba zwyrodnieniowa – koksartroza. Zmiany zwyrodnieniowe mogą mieć charakter pierwotny, a także wtórny spowodowany przez urazy i zmiany rozwojowe. Koksartroza dotyka coraz więcej osób ze względu na współczesny tryb życia – brak aktywności fizycznej. Obecnie najwięcej jej przypadków stwierdzono właśnie w krajach wysoko rozwiniętych – prym w tej kwestii wiedzie Szwecja oraz Norwegia. W pierwszym etapie choroba praktycznie nie daje o sobie znać i jest trudna do wykrycia. Niestety jej konsekwencje mają nierozerwalny związek z zastosowaniem endoprotez. Co ciekawe w Polsce 2/3 osób chorych stanowią kobiety po 50 roku życia.

Endoprotezy to nie wyrok, to rewolucja, która przyniosła pozytywne rozwiązania w dziedzinie ortopedii i szeroko pojętej medycyny. Dla wielu osób ten rodzaj implantu stanowi ratunek i pozwala normalnie funkcjonować.