gwiazda

Jak mężczyzna powinien dbać o zarost?

Pokaźna broda i wspaniały zarost to bardzo często duma mężczyzny, jednakże jeśli nie jest zadbana, może wyglądać źle, pogarszać nasz wygląd, a nawet może zostać siedliskiem bakterii, wirusów i zarazków oraz powodować przenoszenie groźnych dla człowieka chorób. Aby tak się nie stało koniecznie trzeba dbać nawet o najmniejszy zarost. Można tego dokonać za pomocą prostych czynności prewencyjnych w zaciszu domowym lub udać się do barbera — profesjonalnego fryzjera męskiego i specjalisty z dziedziny męskiego zarostu. Barber pomoże ci wybrać odpowiedni kształt brody, dopasuje jej długość i podpowie, jak o nią dbać, aby w przyszłości broda zawsze wyglądała świetnie i oszałamiająco. Zanim więc zdecydujemy się na zapuszczanie brody, warto zapoznać się z obowiązkami, jakie wiążą się z dbaniem o zarost.

Pielęgnacja

Mówiąc o pielęgnacji zarostu warto pamiętać o tym, że dbamy również o skórę pod nim. Płaszczyzna skóry pod brodą jest żywą tkanką organizmu o naturalnej kolonii bakterii, dlatego wymaga znacznie większej i kompleksowej troski niż mniej wymagające włosy na brodzie. Właśnie dlatego należy koniecznie dostosować kosmetyki zarówno do typu naszej skóry, jak i typu włosa. Warto pamiętać również o tym, że u każdego mężczyzny broda jest inna i nie każdy ma genetyczne zdolności do wyhodowania pięknej i bujnej brody niczym u popularnie wykorzystywanego wizerunku drwala. Każdy mężczyzna ma genetyczne zdolności do zupełnie innego rodzaju brody — u jednych będzie ona rosła wolno, a u innych wzrost zacznie się dynamicznie i w młodym wieku. Warto wziąć pod uwagę fakt, że zarost rośnie w kilku fazach, a średni wzrost włosów na twarzy u dorosłego mężczyzny wynosi około 0,6 milimetra na dobę. (https://cmeik.pl/oferta/dla-mezczyzn/)

usta

Pierwsza faza wzrostu jest nazywana fazą początkową. Na tym etapie zarost jest kilkudniowy i niewielki oraz sprawia, że twarz wydaje się być matowa. Dodatkowo, w przypadku dotyku wydaje się niezwykle szorstka i kłująca. Ze względu na jej niewielkie rozmiary, poza podstawową higieną, taką jak mycie twarzy i regularne stosowanie peelingu nie trzeba robić nic więcej. Kolejną fazą jest faza swędzenia. Ten etap trwa przez około 1,5 miesiąca, a dyskomfort w postaci ciągłego swędzenia twarzy spowodowany jest stosunkowo młodymi pędami włosia, które podkręcają się i wbijają w naszą skórę. Na tym etapie skóra naszej twarzy jest niezwykle podrażniona, a my jesteśmy narażeni na większy dyskomfort, szczególnie w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Wysoce podrażniona, przez ciągłe ukłucia, skóra kontaktuje się z potem o odczynie kwaśnym, który zawiera sól i powoduje, że skóra swędzi jeszcze bardziej. Rozwiązaniem tego problemu jest częste stosowanie kremu nawilżającego, nawet do kilku razy dziennie.

czapka

Zarost męski

W ostatnim etapie rozwoju męskiego zarostu dyskomfort odpuszcza i daje nam odetchnąć od ciągłego uczucia swędzenia. Włoski stają się na tyle długie, że nie podkręcają się wbijając końcówki w skórę twarzy, a ich konstrukcja zmiękcza się. Pomimo to na tym etapie znacznie bardziej trzeba dbać o o swoją brodę. Poza codziennym myciem twarzy i jej kremowaniem, dochodzi jeszcze higiena brody, czyli mycie jej szamponem oraz dodatkowy peeling wspomagający zachowanie czystości brody i prawidłowego pH skóry pod nią. https://cmeik.pl/