Czym jest herbata oolong?

Herbata oolong znana jest również jako ulung. Jej liście są częściowo utleniona, możemy ją zaliczyć na półkę między herbatą czarna a zieloną.  Herbata oolong produkowana jest zwłaszcza w Chinach i na Tajwanie. Nazywana jest tam także herbatą turkusową. Jest to zupełnie odmienny typ herbat obok podstawowych kategorii takich jak biała, zielona, czarna, czerwona. Należy o tym pamiętać, żeby nie klasyfikować jej do powyższych typów herbaty. Kategoria oolong jest bardzo zróżnicowaną rodziną herbaty. 

Jak produkuje się herbatę oolong?

Zbiera się ją w fazie pąka bądź z 3, 4 szczytowymi liśćmi. Aby powstał oolong potrzebne są bardziej rozwinięte liście niż te wykorzystywane przy produkcji herbaty zielonej.  Liście zbiera się wiosną (kwiecień i maj) i jesienią (październik i listopad). Następnie następuje proces ich więdnięcia, liście zostają wysuszone. Ten proces trwa długo w celu zaakcentowania kwiatowego aromatu. Gdy już się zakończy, liście są zmuszone do utleniania poprzez ich podrzucanie. Trwa to kilka godzin, podrzuca się liście w regularnych odstępach czasowych. W wyniku podrzucania liści zostają uszkodzone ściany komórkowe, enzymy zawarte w liściach mogą w końcu wejść w reakcję z tlenem, zaczyna się utlenianie. Ta oksydacja sprawia, iż liście zaczynają zmieniać kolor na ciemniejszy. Gdy już nabiorą odpowiedniej barwy następuje obróbka cieplna w wyniku której enzymy zostają zdezaktywowane, następuje koniec tego procesu. Następnie liście zwija się w sposób zależny od konkretnego gatunku herbaty. Jedne oolongi zwijane są w regularne kuleczki, inne zaś w sposób podłużny. Wiele herbar tej kategorii przechodzi jeszcze na końcu proces palenia, czasem czasochłonny i rozłożony w czasie.

Jak parzyć herbatę oolong?

W kraju ojczystym herbaty oolong a więc w Chinach, parzenie odbywa się w tradycyjny sposób gongfu cha. Polega on na użyciu mało wody w stosunku do ilości liści i zaparzaniu ich wielokrotnie ale krótko.

Oto wytyczne do prawidłowego zaparzenia tej herbaty. Należy użyć 5 do 8 gr liści na 100ml wody i parzyć je w temperaturze około 90 °C. Pierwsze parzenie trwa 30 s. a kolejne są wydłużone o parę sekund. Zanim przystąpimy do pracy, należy przepłukać liście gorącą wodą w celu ich ogrzania i wydobycia aromatu.

Właściwości herbaty oolong

Te herbaty mają w sobie dużo fluoru, witamin  (A, B, C, E, K), minerałów (wapń, mangan, miedź, selen, potas), karotenoidów, kwasu foliowego i niacyny. Są źródłem tez  charakterystycznych dla herbat związków takich jak teaflawiny, tearubiginy, teofiliny i teobrominy.

Herbatę oolong kupisz na https://czasnaherbate.net/29-herbata-oolong