badania lekarskie

Dlaczego warto wykonywać USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne jest jedną z najpopularniejszych metod sprawdzania stanu gruczołów sutkowych , do którego wykorzystuje się nieinwazyjne wiązki ultradźwięków. USG jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla pacjentek, pozwalającym na szybkie wykrycie niepokojących zmian, które nastąpiły w budowie klatki piersiowej kobiet. Jest to jedno z najważniejszych badań podczas profilaktyki raka piersi. Dlaczego regularne wykonywanie USG jest tak ważne?

Jak przebiega badanie USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi można przeprowadzać w każdej chwili cyklu miesiączkowego, jednak lekarze polecają pacjentkom zgłaszanie się kilka dni po ustąpieniu okresu. Kobieta odwiedzająca gabinet lekarski musi znajdować się w pozycji leżącej na plecach. Doktor smaruje pacjentce obie piersi specjalnym żelem, który ułatwia sondzie przeprowadzanie sygnałów ultradźwiękowych. Następnie lekarz przykłada do piersi głowicę aparatu ultrasonograficznego i porusza urządzeniem w celu precyzyjnego zbadania całej powierzchni biustu. Na ekranie komputera widoczny jest obraz ukazujący wnętrze tkanki piersiowej. Dzięki USG możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych zmian, powstałych w budowie piersi (np. guzów).

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG klatki piersiowej?

U kobiet, które ukończyły 20 rok życia zaleca się wykonywanie regularnego, comiesięcznego samobadania piersi. Również co miesiąc poleca się systematyczne wizyty u ginekologa w celu wykonania badania palpacyjnego oraz przy najmniej raz w roku zgłoszenie się do lekarza na przeprowadzenie badania USG.

U pacjentek, po 40 roku życia ważne jest wykonywanie co miesiąc samobadania klatki piersiowej oraz co pół roku zgłoszenie się do gabinetu lekarskiego w celu wykonania badania palpacyjnego i corocznego badania USG.
Warto zaznaczyć, że u kobiet, które ukończyły 40 lat, struktura piersi ulega zmianom, które polegają na rozrastaniu się tkanki tłuszczowej i zmniejszeniu ilości tkanki gruczołowej. Podczas badań USG, tkanka tłuszczowa przyjmuje kolor ciemnej szarości, zupełnie tak jak guz nowotworowy piersi. Z tego powodu pacjentkom po 40stce poleca się wykonywanie corocznego badania mammograficznego, podczas którego powstały guz objawia się w jasnych kolorach.

Wskazania do wykonania USG piersi:

 • silne, specyficzne bóle piersi (poza okresem miesiączkowania)
 • stwardnienie piersi
 • wyczuwalne guzki w piersi
 • ściągnięta skóra na sutkach
 • wyciek z sutka (poza ciąża i poza okresem karmienia)
 • guzki powstałe w dołach pachowych

Badanie USG obu sutków zaleca się kobietom:

 • z małym biustem
 • z dużym ryzykiem wystąpienia raka piersi
 • posiadającym implanty silikonowe
 • w ciąży i u matek karmiących
 • chorych, u których badanie mammograficzne nie wykazuje guza wyczuwalnego palpacyjnie
 • w przypadku wystąpienia guza, w celu określenia jego rodzaju (np. torbiele)

USG piersi u kobiet w ciąży

Kobietom ciężarnym zaleca się comiesięczne samodzielne badanie piersi oraz lekarskie badanie palpacyjne, które doktor powinien wykonywać podczas wizyt kontrolnych. Podczas mammografii, wykorzystywane są promienie rentgenowskie, które mogą spowodować uszkodzenie płodu, dlatego też kobieta w ciąży nie powinna wykonywać tego badania. Warto zamienić je na badanie USG, bowiem wykorzystywane ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla przyszłej matki i jej dziecka.

USG w przypadku antykoncepcji hormonalnej

U kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną ważne jest comiesięczne samobadanie piersi oraz copółroczne badanie palpacyjne, wykonywane przez lekarza. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej zgłosić się na badanie ultrasonograficzne piersi, a następnie wykonywać je w każdym roku.
Jeśli kobieta ukończyła 35 rok życia i przyjmuje antykoncepcję hormonalną, powinna zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia mammografii i badania USG klatki piersiowej. Również u kobiet, które przechodzą okres menopauzy, przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej, ważne jest wykonanie badania mammograficznego oraz USG piersi.

USG piersi- jak przygotować się do badania?

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być przeprowadzone między 1-10 dniem cyklu miesiączkowego. USG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania się. Dozwolone jest spożywanie żywności w każdym rodzaju i picie napojów. Jeśli we wcześniejszych latach pacjentka wykonywała badanie USG piersi lub mammografię, powinna zabrać ze sobą poprzednie wyniki.

Badanie USG w profilaktyce raka piersi

U większości pacjentek z rakiem piersi, choroba przez dłuższy czas nie wykazuje żadnych objawów. Kobiety zgłaszają się do onkologa dopiero w sytuacji, gdy wyczują w swej piersi niewielkiego, twardego guza. Właśnie z tego powodu, w profilaktyce nowotworu, niezwykle ważne jest regularne wykonywanie samobadania oraz USG piersi.

Niepokojącymi objawami raka piersi mogą być

 • zmarszczenie skóry piersi
 • ściągnięcie skóry piersi
 • wrzody na piersiach
 • wciągnięcie brodawki
 • wycieki z brodawki
 • powiększenie węzłów pachowych
 • powiększenie węzłów nad obojczykiem

Ze swojej strony polecamy także: Kremy do twarzy Organicseries czy Kosmetyki BeautySpaExpert