Kiedy należy zgłosić się do poradni onkologicznej?

Onkologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem oraz leczeniem chorób nowotworowych. Lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie jest onkolog.

Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, powinieneś najpierw udać się do lekarza rodzinnego. Może okazać się, że nie ma żadnych powodów do zmartwień. Jeżeli potrzebujesz dalszego leczenia, zostaniesz skierowany do innego specjalisty, w zależności od schorzenia. W przypadku podejrzenia nowotworu będzie to onkolog. Do onkologa można zgłosić się również bez skierowania, jeśli czujesz taką potrzebę.

Wizytę u lekarza onkologa (https://semperfortis.pl/poradnie/onkologia/uslugi/ powinieneś rozważyć, gdy zauważysz u siebie:

  • drgawki,
  • gorączkę nieustępującą od dłuższego czasu,
  • długotrwały ból brzucha,
  • krwioplucie, krew w moczu i kale
  • pojawienie się nowych narośli, guzów, znamion
  • zmiana barwy, lub kształtu znamion; wycieki z nich
  • wycieki z brodawek sutkowych, ból piersi
  • powiększenie jądra

Oczywiście wystąpienie tych objawów nie oznacza od razu, że cierpisz na nowotwór i odwrotnie, choroba nowotworowa może początkowo przebiegać bezobjawowo, lub z objawami niespecyficznymi. Aby cokolwiek stwierdzić, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą i odpowiednie badania.

Pierwsza wizyta w poradni onkologicznej

Wizyta u onkologa nie różni się znacząco od wizyty u lekarza rodzinnego, jednak jest to dla pacjenta nowa sytuacja. Z tego względu najlepiej, aby towarzyszyła mu druga osoba. Ważne jest, aby wcześniej odpowiednio się przygotować – należy wziąć ze sobą dotychczasową historię leczenia oraz przyjmowane leki. Na początku lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad oraz spyta o objawy chorobowe, które skłoniły nas do wizyty. Po wstępnych procedurach lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie, aby mieć pewność co do sytuacji zdrowotnej pacjenta, zleci serię badań, takich jak na przykład: USG, kolonoskopia, tomografia, rezonans magnetyczny czy mammografia. Pacjent powinien uzyskać odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania związane z przebiegiem leczenia i porozmawiać o swoich obawach.

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/