kwiaty

Nagietek i jego zdrowotne wartości

Nagietek to rodzaj rośliny jednorocznej należącej do rodziny astrowatych. Geneza nagietka sięga obszarów śródziemnomorskich, co nie przeszkadza mu porastać rodzime strony zarówno w wariancie ozdobnym, jak i leczniczym. My postanowiliśmy skupić się na drugim wariancie, zwłaszcza, że zastosowanie nagietka w lecznictwie jest nade szerokie. Najczęściej występuje on pod postacią maści oraz naparu. Poniżej prezentujemy najważniejsze właściwości zdrowotne tytułowej rośliny. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe właściwości nagietka

Dobrych opinii o nagietku można nasłuchać się zarówno w branży zielarskiej, jak i farmakologicznej. Specjaliści z obu tych dziedzin cenią tytułową roślinę za łagodzenie stanów zapalnych oraz leczenie głębokich ran. Nagietek ma ponadto funkcje przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, a wielu lekarzy zaleca spożywanie nagietka na problemy z układem pokarmowym. Wszystko za sprawą kwiatów tytułowej rośliny – to właśnie kwiaty uwalniają organizmowi antyoksydanty i flawonoidy chroniące przed wolnymi rodnikami i substancjami toksycznymi. Do innych – równie ważnych składników nagietka zaliczyć należy saponiny trójterpenowe, karotenoidy, polisacharydy, kwasy fenolowe, kumaryny, fitosterole oraz niezwykle rzadkie śluzy.

pąk

Napar z nagietka – smaczny i zdrowy

Nagietek w postaci naparu może stanowić bazę pod smaczną herbatę, a nawet pyszną nalewkę. Taka forma zalecana jest przez specjalistów zwłaszcza w przypadku dolegliwości takich jak nieżyt żołądka, oraz jelit. Dotyczy to przede wszystkim problemów z dwunastnicą, choć napar świetnie się sprawdzi jako lek na stan zapalny dróg żółciowych, czy wątroby. Również panie mogą korzystać z wyjątkowych wartości prozdrowotnych tytułowej rośliny, bowiem naukowo udowodniono, iż nagietek znakomicie sprawdza się w przypadku zaburzeń miesiączkowania – nierzadko z bolesnym przebiegiem. Nagietek może być także stosowany w procesie płukania gardła i jamy ustnej – letni napar z takim zastosowaniem z pewnością przyniesie fenomenalne skutki zwłaszcza w momencie przeziębienia.

Maść z nagietka i jej właściwości

Jak wspominaliśmy na wstępie nagietek w formie rośliny leczniczej objawia się w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to rzecz jasna maść, którą przygotowuje się z kwiatów. Działa ona kojąca na skórę zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Nagietkowa maść okaże się pomocna także w przypadku stłuczeń, głębokich zadrapań i oparzeń. Maść z nagietka stosuje się również często w szpitalach w celu załagodzenia ran pooperacyjnych. W farmakologii nagietek bywa także stosowany w roli preparatów oraz kropli do oczu. W ostatnim przypadku właściwości nagietka pomagają w zmniejszaniu świądów, obrzęków i pieczenia, a ponadto odżywiają przemęczone oczy.

Nagietek znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Współcześnie wykorzystuje się go w produkcji past do zębów, szamponów, mleczek do demakijażu, toników, kremów oraz aerozoli. Tak szerokie zastosowanie tytułowej rośliny świadczy o jej fenomenalnych właściwościach prozdrowotnych.