zadbane-skorki-paznokci

Jak zadbać o skórki wokół paznokci?

Jeśli nasze skórki wokół paznokci wyglądają nieestetycznie, często są wysuszone i wokół paznokci tworzą nam się ranki, to znak że źle dbamy o skórki. Podpowiemy jak o nie zadbać, by dłonie wyglądały estetycznie.

Nie wycinajmy ich zbyt głęboko

Wycinanie skórek wokół paznokci powinno być wykonywane delikatnie. Nadmiar skóry przy wale paznokcia nie wygląda estetyczne i warto wycinać ich jej nadmiar, jednak bardzo ostrożnie. Jeśli zbyt mocno wytniemy skórki możemy spodziewać się, że utworzymy ranki wokół paznokci, które trudno się goją, a nawet możemy takim postępowaniem doprowadzić do zakażenia. Musimy pamiętać, że rękoma dotykamy wielu, niekoniecznie czystych rzeczy i zbyt mocne wycięcie skórek może być niebezpieczne. Zbyt mocno wycięta skóra sprawi też, że będzie ona intensywniej narastała i problem nieestetycznych skórek będzie często powracał. Najlepiej, by skórki były wycinane stopniowo, a te wokół macierzy paznokcia, powinny być raczej delikatnie odsuwane specjalnym radełkiem albo patyczkiem. Taki manicure biologiczny na pewno nam nie zaszkodzi, a dużo delikatniej potraktujemy naszą skórę wokół paznokci.

Pamiętajmy o ich nawilżeniu

Jeśli nasze skórki są wysuszone, często wyglądają nieestetycznie i odstają tworząc zadziorki to znak, że ich dostatecznie nie nawilżyłyśmy. Czasami wystarczy w paznokcie i skórę wokół nich wmasować krem do rąk. Jeśli to nie pomoże- użyjmy olejku. Olejki dłużej się wchłaniają, ale działają odżywczo zarówno na paznokcie, jak i na skórki wokół nich. Najlepiej wmasować olejek w paznokcie i skórki, po czym poczekać z nim do momentu, aż się sam wchłonie. Można również zrobić dłoniom kąpiel z dodatkiem oleju, który pomoże nawilżyć skórki i nadać im elastyczności.

Najlepiej do pielęgnacji skórek i paznokci używać olejku arganowego, który ma wiele potrzebnych witamin, w tym witaminy A i E, olejku jojoba, który wspaniale nawilża, olejku z orzechów macadamia, zawierającego niezbędne nam kwasy tłuszczowe – NNKT.

Nie przesadzajmy ze zmywaczem do paznokci

Jeśli jesteśmy fankami samodzielnego malowania paznokci, starajmy się jak najbardziej oszczędzać skórę wokół nich. Na skórę wokół paznokci źle wpływają zwłaszcza mocne zmywacze z acetonem, które ją wysuszają. Unikajmy jak najbardziej się da również zmywaczy na bazie alkoholu, polecane są raczej zmywacze jak https://evonails.pl/plyny-do-paznokci/zmywacz-do-lakieru.html. Najlepiej abyśmy postarały się jak najrzadziej korzystać z acetonowych zmywaczy. Lakier, nawet hybrydowy czy żelowy, z powodzeniem zdejmiemy za pomocą frezarki albo odpowiedniej grubości pilnika. Należy pamiętać, aby delikatnie spiłować lakier, by nie zniszczyć płytki paznokcia.